Akta X jsem objevila přibližně v roce 1996. Někdy v této době se u nás vyskytla na televizních obrazovkách. Bylo to něco nevídaného. Dva agenti FBI, vyšetřující ne tak úplně běžné případy, ze kterých mrazilo v zádech. V roce 1998 jsem se dostala k internetu a první, po čem jsem pátrala byly tematické obrázky a scénáře z epizod na stránkách jak oficiálních, tak webu jistého Osamělého střelce Kennetha Soony. Když jsem něco chtěla, šla jsem si za tím a tak se ze mě stal prvotřídní X-fil a magor, který po večerech sepisoval příběhy, vyráběl si kartičky Federálního úřadu pro vyšetřování a s kámoškama naháněl po lesích mimozemšťany. Fakt. Smějete se?

All Things The X-Files

Mulder a Scully v epizodě All Things 7×17

Občas si pustím sérii různých epizod. Mezi mé nejoblíbenější patří například Darkness Falls, Ice, Tooms, Squeeze, Detour, Bad Blood, How the Ghosts Stole Christmas, Triangle, Three of a Kind, Field Trip, Aqua Mala a další (mohla bych to tu doplňovat ještě dlouho). Mnohé se však časem změnilo, od vážných dílů jako Redux, Emily, The Field Where I Died a podobně, jsem se později zaměřila na ty méně vážné, v nichž se vyskytují převážně nepřátelská zvířátka či nějací mutanti, jakým byl Flukeman v epizodě Host, přesto Darkness Falls se mi zalíbil hned na první pohled (zelení nenažraní broučci v hlubokém temném lese).

Díky Mulderovi jsem začala pojídat slunečnicová semínka (ne, tužky ve stropě ještě stále zapíchnuté nemám :), a i když to zalézá všude možně, dobře se při tom dumá. Díky Scullyové se mi ještě dnes práší na mikroskop. Sepisovali jsme zprávy z terénu a Akta X bývala tématem mnohých debat, od záhad, podivných jevů až po nesmrtelnost chrousta.

Anasazi Albert Hosteen The X-Files

Albert Hosteen v epizodě Anasazi 2×25

Akta X se pyšní mnoha nezapomenutelnými postavami: Deep Throat, Mulderův první informátor, Pan X, který později převzal jeho roli, místoředitel Walter Skinner, Cancer Man alias Kouřící muž, Alex Krycek, proradný slizký tvor, Osamělí střelci – Langly, Byers, Frohike – počítačoví maniaci každým coulem a pár dalších, jako byl Albert Hosteen, indián z mé oblíbené trojice epizod Anasazi, The Blessing Way a Paper Clip.

Akta X se dočkala celkem devíti řad a dvou celovečerních filmů (k roku 2010), přičemž první celovečerák byl našlápnutý až k prasknutí, plný konspirací, mimozemských oblud, akce a parádních efektů. To bylo snad naposledy, co bylo bývalé kino plné až po okraj a ještě dál. Akta X zářila a videotéky s knihovničkama se plnily novými a novými tituly. Čekání na další řady bylo jak čekat na smilování vyšších bytostí, protože naše televize se k tomu stavěly všelijak, až Akta nakonec vyštípaly plytké cajdáky a nebylo nic, co by mě oslovilo. Pak přišla doba, kdy bedna nepatřila do mého zájmu a teď mám svůj komp.

Dana Scully The X-Files

A jaký byl váš vzor?

Přesto jsem se nakonec dostala ke všem epizodám a dnes (2010) se na ně ráda dívám a vždycky, když přijde nějaká epizoda typu All Things (zde zazněla Mobyho hudba), vytáhnu hromadu kapesníků a říkám si sakra, kam se ten čas poděl a jaká to byla fajn doba.

Akta X mi mnohé dala, kromě hromad tajemných svitků, které odvál čas, hromad knih, které mizí pod nánosy prachu a hromad probdělých nocí, také nějaké skilly a hlavně fakt, že díky nim dneska umím jakž takž psát. Když vycházel X Magazín – český časopis, který Robert Štípek tvořil v polních podmínkách, byla jsem nadšená, když mi do schránky přišla velká bílá obálka s černým X na přední straně. Jestli to někdo pamatuje, pak také možná budete hrdým majitelem fotografií s podpisy hlavních protagonistů Davida Duchovnyho a Gillian Andersonové, o které si v té době muselo psát neskutečné množství X-filů (byl to svátek, fakt, když přišla fotografie s podškrabem, už jsem ani nevěřila, že tam ty mé těžkopádně slepené anglické věty někdo rozluští a pošle obrázek někam do ČR, o níž nejspíš v životě neslyšel, přesto jsem měla štěstí a agentura mě mile překvapila, jak jistě víte, skutečný podpis byste si museli ulovit osobně, tohle byl jen vydařený potisk na sériově vyráběných promo fotkách, ale i tak – jaj).

Dana Scully The X-Files

Cože? Jestli jsem to četla? Ne, proč? Zastav se na chvíli, jo?

Překvapilo mě, že i přes příval nových nabušených seriálů, mají Akta X nové fanoušky a poměrně stálou základnu, která se motá kolem kultx.cz, takže tam se můžete podívat, jelikož na vás bafne přehršel obrázků a zajímavých informací. Jestli patříte mezi nostalgické maniaky jako já, je to místo přesně pro vás. Na sepsanou u dalších konstruktivních příspěvků :).

Update

Vyhrabala jsem své malé kalifornské dárečky, co mi kdysi přišly poštou. Už jsou trochu ožmoulané a olepené, ale snad vám to takhle bude stačit. Sem tam se tu objeví další věci, jako například X Magazín. Enjoy.

David Duchovny Gillian Anderson Gillian Anderson a David Duchovny X Magazín 1996 – 1997